AB’nin, Rusya’ya yeni yaptırımlar hazırlığında olduğu öne sürüldü

Politico internet sitesinin haberine nazaran, AB Kurulu, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinin içeriği konusunda çalışmalar yapıyor.

Komisyon, hazırladığı yeni yaptırım paketi teklifini birkaç güne kadar AB ülkelerine sunacak.

Üye ülkeler, Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesi, daha fazla Rus yetkilinin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’dan elmas ve lüks eser alımının yasaklanması üzere yeni kısıtlayıcı önlemleri görüşecek.

AB’nin temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan Avrupa’ya deniz yoluyla ham petrol tedarikinin aralıkta sona ermesi planlanıyor.

G7 ülkeleri, eylül başında Rus petrolüne tavan fiyat uygulamayı taahhüt etmiş lakin bu bahiste somut adım atılmamıştı.

ABD, Avrupa ülkelerinin derhal Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise G7 ve AB’nin Rus petrol ve doğal gaz eserlerine tavan fiyat uygulama planlarına reaksiyon göstererek, “Eğer sözleşmelerimize ve çıkarlarımıza alışılmamış olursa petrol, doğal gaz yahut kömür hiçbir şey göndermeyiz. Batı bize koşullarını dikte edebilecek pozisyonda değil, mantıklı düşünsünler.” tabirini kullanmıştı.

Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki Donetsk ve Luhansk idaresinin kelamda halk kurulları ile Rusya’nın denetiminde bulunan Herson’daki kelamda idare, dün her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağını duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı bu sabah kısmi seferberlik ilan ederek, 300 bin yedek askerin vazifeye çağrılacağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir