Avrupa İsrail’i olimpiyatta istemiyor

ANKARA (İGFA) – Bugün, Müslümanların kutsal ayı olan ramazan ayının arifesinde, Avrupa’nın her yerinden halk temsilcileri, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi’nin Lozan’daki genel merkezinde toplandı. Toplananlar ortasında Türkiye’den İngiltere’ye, İsveç’ten Yunanistan’a Avrupa kıtasının çeşitli ülkelerini temsil eden Müslümanlar, Hıristiyanlar, Museviler ve başka inançlardan beşerler vardı. En az 15 Avrupa ülkesinden temsilciler, milletlerarası kuruluşlar tarafından kabul edilen bir gerçek olan, Filistinli Hıristiyan-Müslüman nüfusa karşı soykırım uygulayan işgalci bir devlet olan İsrail’i protesto etmek için geldi.

Yalnızca Gazze’de birçok bayan ve çocuk olmak üzere 30 binden fazla sivil hayatını kaybetti. Bu şartlar altında İsrail’in Memleketler arası Olimpiyat Hareketi’nde yeri olmadığı açıktır, zira hareketin kurucusu baron Pierre de Couberten şu tabirle ifade edilen prensibi ortaya koymuştur: “Ah spor, sen barışsın!”

İsrail’in yaklaşan 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına iştiraki, tüm dünya toplumu açısından bir saygısızlık ve Olimpizm ülküleriyle alay konusu olarak algılanacak.

Avrupa’nın dört bir yanından gelen konuşmacılar, Siyonist lobinin, yurt dışından gelen baskılara karşın, ikili standartlardan vazgeçmesi ve soykırım yapan devlete karşı uygun yaptırımları uygulaması için Milletlerarası Olimpiyat Komitesi’ne davette bulundu.

Gazze’deki olaylarla irtibatlı olarak İsrail’in Olimpiyat statüsünün revize edilmesi için hiçbir münasebet bulunmadığı tarafındaki açıklamaları nedeniyle Milletlerarası Olimpiyat Komitesi lideri Sayın Thomas Bach’a da tenkit yöneltildi. Bu aslında saldırganın, işgalcinin ve soykırımcı İsrail seçkinlerinin hareketlerini desteklemek manasına gelir ve Memleketler arası Olimpiyat Hareketi ve onun gelecekteki imajı ve geleceği açısından çok tehlikelidir.

Konuşmacılar, İsrail’in Memleketler arası Olimpiyat Hareketi içinde tecrit edilmesi istikametindeki davetin yalnızca Avrupa’da değil, altı kıtanın tamamında güzel niyetli beşerler ortasında dayanak bulacağı umudunu lisana getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir