Bakan Göktaş: Kadınların iş gücüne katılım ortalaması yüzde 66

ANKARA (İGFA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, DEİK Bayan Platformu Lansmanı’na Katıldı

Sarıyer’deki Dış Ekonomik Münasebetler Konseyinde (DEİK) düzenlenen, “DEİK Bayan Platformu Lansmanı”nda konuşan Göktaş, bu platformun kurulmasını, bayanın her alanda hayata faal iştirakini teşvik eden toplumsal siyasetleri açısından çok değerli bulduğunu söyledi.

Bakan Göktaş, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, eğitim, sıhhat, sanayi ve toplumsal siyasetler başta olmak üzere her alanda çok büyük kazanımlar elde ettiğini lisana getirerek, “Son 22 yılda bir asra sığacak eserler tek tek hayata geçirildi, milletimizin hizmetine sunuldu. Her bir yatırımın hayat bulmasında bayanlar çok büyük roller üstlendi. Ülkemiz iktisadına katkı sunan bayanların, haklarını koruyan ve refahını artıran bir anlayışla hareket ediyoruz.” diye konuştu.

“Güçlü Bayan, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye” vizyonu doğrultusunda bayanı hayatın her alanında güçlendirdiklerini belirten Göktaş, ayrımcılık ve şiddete karşı sıfır tolerans unsuruyla gayret ettiklerini, cam tavanları ve tüm manileri bir bir aştıklarını, mesleksel eğitimlerden girişimcilik takviyelerine kadar çok taraflı ve geniş bir anlayışla bayanların ekonomik hayata iştirakini teşvik ettiklerini kaydetti.

Bakan Göktaş, 12. Kalkınma Planı’nda bayanların geleceğine dair değerli gayeler belirlediklerine dikkati çekti.

“Bu plandan hareketle Bayanı Güçlendirme Strateji Dokümanı ve Hareket Planı’mızı tüm paydaşlarımızla hazırladık” diyen Bakan Göktaş, “Eylem planımız çerçevesinde bayanların toplumsal hayata iştirakini artırmak için 2024-2028 devrini kapsayan amaç ve uygulamalarımızı belirledik. İktisadın büyümesinde bayanların üstleneceği rol çok kıymetli. Bu noktada mahalle tipi kreş modelinin yaygınlaştırılmasının bayan istihdamına değerli katkılar sunduğunu belirtmek istiyorum. Bu manada 0-3 yaş ortası çocuklara yönelik mahalle odaklı kreş modeliyle bakım ve eğitim hizmeti veren kurumların yaygınlaştırılmasını çok önemsiyoruz. Ülke geneline yaygınlaştıracak bu modelle bayanların konut ve iş hayatı ortasında tercih yapmak zorunda kalmalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz.” dedi.

“KADIN KOOPERATİFLERİNE DAYANAK VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Türkiye’nin her yerinde bayan girişimciliğini desteklediklerini vurgulayan Göktaş, bayan girişimcilerin hem inovatif hem de yenilikçi yaklaşımlara sahip olduklarını anlattı. Ocak ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla imzaladıkları ortak bir protokolle mevcut bayan girişimcileri güçlendirmeyi, fonlar aktarmayı, bayan istihdamını arttırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Göktaş, girişimcilik, finansal okuryazarlık ile teknoloji hünerleri üzere uygulamalı eğitimlerin yer alacağı Bayan Girişimcilik Akademisi kurmak için hazırlıkları sürdürdüklerini lisana getirdi.

Bu ortada bayan istihdam oranını ise yüzde 36,2’ye yükseltilmeyi hedeflediklerini kaydeden Bakan Göktaş, TÜİK verilerine nazaran, ülkenin yüzde 49,9’unu bayanların oluşturduğunu, yönetici sayısının ise kâfi düzeyde olmadığını aktarırken, “2002 yılında yaklaşık yüzde 28 olan bayanların iş gücüne iştirak oranı 2023 yılında yüzde 36’ya ulaştı. OECD’ye nazaran bayanların iş gücüne iştirak ortalaması yüzde 66’dır. Türkiye’nin bu orana ulaşmasıyla, ulusal gelirimizde de yüzde 20’lik bir artış kelam konusu olacak. 12. Kalkınma Planı’mızda, 2028 yılı sonuna kadar bayanın iş gücüne katılma oranını yüzde 40,1’e, bayan istihdam oranını ise yüzde 36,2’ye yükseltilmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

DEİK idaresi tarafından Göktaş’a ikram takdimi yapıldı. Daha sonra iştirakçiler, aile fotoğrafı çektirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir