BTK, Merkezi Kep Rehberi Uygulamasını başlattı

İSTANBUL (İGFA) – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) resmi, inançlı ve yasal irtibat imkânı sunan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda; BTK tarafından KEP hesaplarının tek merkez üzerinden sorgulanabilmesi maksadıyla, merkezi KEP rehberi sistemi hayata geçirildi. Uygulama ile kurumlar ve şirketler için oluşturulan KEP adresleri, merkezi KEP rehberine direkt iletilecek. Bireylerin KEP hesap bilgileri ise müsaadeleri olması durumunda merkezi KEP rehberinde yer alabilecek. Bu sayede resmi mesaj göndermek isteyen KEP kullanıcıları; birey, kurum ya da şirketlerin KEP adreslerine çok daha kolay ve zahmetsiz bir formda ulaşabilecek.

MERKEZİ KEP REHBERİNE NASIL ERİŞİLİR?

KEP hesabı olan kullanıcılar, hizmet aldıkları KEP Hizmet Sağlayıcısı (KEPHS) üzerinden merkezi KEP rehberine erişim sağlayabilecek. Kullanıcılar, hizmet sağlayıcılarının ekranından firma ismi, vergi kimlik numarası, mersis numarası ve T.C. kimlik numarası üzere bilgilerle, KEP iletmek istedikleri birey, kurum ve şirketlerin KEP adreslerine ulaşmak için sorgulama yapabilecek. Ayrıyeten sorgulanan KEP adreslerinin faal ya da pasif olduğu da merkezi KEP rehberi üzerinden görüntülenebilecek. Bu sayede kullanıcılar, mesaj gönderdikleri KEP adresinin etkin bir biçimde kullanımda olduğundan emin olabilecek.

YILDIZ: “KEP KULLANICILARINA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAK”

Merkezi KEP rehberi uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulunan TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, “Ülkemizde KEP kullanımının yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor. BTK tarafından hayata geçirilen merkezi KEP rehberi uygulaması da bu çalışmalardan biri. Bu yenilik sayesinde KEP kullanıcıları, resmi mesaj göndermek istedikleri kişi ya da kurumların KEP adresine çarçabuk erişebilecek. Merkezi KEP rehberi; KEP kullanıcılarına büyük kolaylık sağlarken, şimdi KEP hesabı olmayan kullanıcılar için de teşvik edici olacaktır. Biz de TÜRKKEP olarak; kullanıcılarımızın KEP adreslerine erişim sağladıkları arayüzümüze KEP rehberini ekledik. TÜRKKEP KEP kullanıcıları, sisteme giriş yaparak resmi bağlantıya geçmek istedikleri kişi ve kurumların KEP hesaplarına kolay kolay ulaşabilir.

Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da bölümümüzdeki değerli çalışmaları yakından takip ederek desteklemeye ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sunmaya devam edeceğiz. Bu değerli gelişme ışığında, ülkemizdeki tüm birey, şirket ve kurumları TÜRKKEP ile KEP sahibi olmaya davet ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir