Taksiciler Odası Başkanı Aksu, denetim yaptı: Hiç sormadan yolcularını aldılar

Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksicilerin en çok şikayet edildiği ve ceza yediği Taksim Meydanı’nda kontrol yaptı. Aksu 28 taksiyi denetlediklerini, olumsuz bir durumla karşılaşmadıklarını söyleyerek, “Hiç sormadan yolcularını aldılar” dedi.

Taksim Meydanı, İstanbul’da taksicilere yönelik en çok kontrol yapılan yer. Neredeyse her gün yapılan kontrollerde taksicilere cezalar yağıyor. Geçtiğimiz gün trafik polisleri, ‘Müşteri seçen’, ‘kural ihlali yapan’ ve ‘usule uygun olmayan araçlara’ idari para cezası kesti, birçok taksi ise trafikten men edildi. Taksim civarındaki otoparklar trafikten men edilen taksilerle doldu.

Aynı yerde bir kaç gün sonra Taksiciler Esnaf Odası Lideri (İTEO) Eyüp Aksu ve yönetim kurulu üyeleri kontrole çıktı. Taksim Meydanı’nda saat 15.00’te başlayan kontrollerde taksiler tek tek durduruldu. Toplamda 28 taksi sürücüsünün ehliyet, ruhsat ve belediye dokümanları denetim edildi. Kontrolle ilgili konuşan Eyüp Aksu, taksicilerin kurallara uygun biçimde davrandığını ve bütün yolcuları aldığını belirtti. Aksu, ayrıyeten emniyet ve belediyelerle ortak kontrol yapmaya hazır olduklarını da tabir etti.

“Rapor tutuyoruz, emniyetimiz ve belediyemiz ile raporu paylaşıyoruz”

Aksu, kontrol öncesinde yaptığı açıklamada, “Günün birtakım saatlerinde, turistin ağır olduğu, taksi yolcusu sayısının yüksek olduğu yerlerde, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak kontrol yapıyoruz. Tabi yaptırım ve kontrol yetkimiz olmamasına karşın yapıyoruz. Burada yolcu seçme, taksimetre açmama, sürücü davranışlarıyla ilgili tespit yapıyoruz. Evrakları ve taksi çalıştırma ruhsatını da denetliyoruz. Rapor tutuyoruz, emniyetimiz ve belediyemiz ile raporu paylaşıyoruz” dedi.

Aksu kontrol sonrasında yaptığı açıklamada ise, “Hem burada durup uzaktan takip yaptık. Yolcu alıyorlar mı, gidiyorlar mı diye. Hem de yolcu üzere davrandık. Hiçbir taksi nereye gidiyorsunuz diye sormadı. Hiç sormadan yolcularını aldılar. Sol şeridi seçmediler, taksimetreleri açıktı. Kontrollerde, resmi manada bütün evrakların tam olduğunu da gördük” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir