Üniversite kayıtları silinenlere güzel haber

KDK’ya müracaat yapan çok sayıda yabancı öğrenci, ‘Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Yerleştirme Esasları’ kapsamında üniversiteye müracaatta bulunduklarını ve kayıt hakkı kazanıp, çevrim içi kayıt yaptırdıklarını belirtti. Okul harcını da yatırdığını belirten öğrenciler, hiçbir sorun olmadan okula başladıklarını, derslerde yoklama ve ıslak imzaları alınarak olağan eğitim- öğretim sürecine katılıp, vize ve final imtihanlarına girdiklerini tabir etti.

Daha sonra kendilerine ‘öğrenci kaydınız silinmiştir’ diye ileti geldiğini belirten öğrenciler, öğrenci işleri ünitesini arayıp, neden bu türlü bir durum olduğunu sorduğunda, diplomanın ve başka dokümanların aslını getirmedikleri biçiminde yanıt verildiğini bildirdi.

Öğrenciler, eksik diye bildirilen evrakın kendilerinden hiçbir biçimde istenmediğini belirterek, bahisle ilgili KDK’ya müracaatta bulundu. Başvuruyu alan KDK, mağduriyetin giderilmesi için YÖK ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerin akabinde üniversiteye kesin kayıt için fiziki evrak sunmayan öğrencilerin sorunu çözüldü. YÖK, ‘öğrencilerin kesin kayıt için gerekli evrakı fiziki olarak sunmaları için ek mühlet verilmesi’ne karar verdi. Böylelikle KDK’nın teşebbüsleri birebir durumda olan tüm üniversitelilerin eksik evraklarının tamamlanması ve silinen kayıtların tekrar yapılması sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir