Yunanistan’da Hakan Fidan rüzgarı esiyor: Kritik telefon görüşmesinin ardından bir noktaya dikkat çektiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasının akabinde Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan bayrağı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devralarak Türkiye’nin yeni Dışişleri Bakanı oldu.

Fidan’a dünya basını büyük ilgi gösterdi. Vazifesine süratli başlayan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik edip birinci olarak Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Dün akşam saatlerinde ise Fidan, Yunanistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Vassilis Kaskarelis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede Kaskarelis, mevkidaşı Fidan’ı yeni vazifesi hasebiyle tebrik ederken, iki Bakan arasında düzensiz göç konusu da ele alındı.

Daha evvel Hakan Fidan ile ilgili çeşitli tahlillere yer veren ve Fidan’ın Yunanistan’la ilgili nasıl bir siyaset izleyeceğini merak eden Yunan medyası da Fidan’ı bir defa daha mercek altına aldı.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, telefon konuşmasının merkezinde mülteci sorununun olduğundan bahsetti.

Militaire News ise Dışişleri Bakanlarının Fidan’la telefon görüşmesinde değerli sorunlara değindiğini söyledi.

Ta Nea ise Hakan Fidan’ın yanı sıra yeni Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i de mercek altına aldı. Gazete, Erdoğan’ın Fidan’a çok kıymet verdiğini söz etti. Haberin devamında ise Fidan’ın aslında şimdiye kadar da Türkiye’nin dış ilgilerinde pek çok bahiste etkin rol aldığına dikkat çekildi.

Fidan’ın Yunanistan’a karşı daha ölçülü olmasının beklendiğine dikkat çekilirken Türkiye’nin siyasetinin tekrar de çok değişmeyeceğinden ve keskin çizgilerden ödün verilmeyeceğinden bahsedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir